Rozsył światła bardzo często pojawia się w kontekście oświetlenia samochodowego. Wielu kierowców jest pewnie zdania, że reflektory wytwarzają stożek światła, podobnie jak np. latarka. Nic bardziej błędnego, gdyby tak było, stale oślepialibyśmy się nawzajem. Wiązka światła z przednich lamp w samochodzie jest płaska, a na dodatek asymetryczna. Chodzi o to, by lepiej oświetlana była droga po prawej stronie (oczywiście w samochodach z kierownicą po prawej stronie jest odwrotnie). Doskonale widać to nie tylko na drodze, lecz także wówczas, gdy podjedziemy np. do ściany garażu. Wyraźnie widać, że światło prawego reflektora „unosi się” pod kątem. Właśnie dzięki temu duża ilość światła jest kierowana na skraj drogi.

Dark Night Car Lights

Oczywiście rozsył światła jest inny gdy samochód jedzie na światłach mijania i inny, gdy włączone są światła drogowe. Co ważne, prawidłowy rozsył światła daje się uzyskać tylko przy zastosowaniu źródła światła wysokiej jakości. Tylko wtedy możliwości reflektora będą wykorzystane w 100%.

Dziś, gdy coraz większą popularność zyskują adaptacyjne światła drogowe, rozsył może zmieniać się płynnie w zależności od warunków. Inny jest w mieście, a inny poza nim, gdy podróżujemy z dużą prędkością, np. po autostradzie. Zainteresowanym polecamy również inteligentne źródła światła.

Kommentieren Sie diesen Artikel

*Pflichtfelder