Oświetlenie samochodowe dotyczy wszystkich kierowców, jednak mało kto zwraca na nie szczególną uwagę. Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po najważniejszych aspektach oświetlenia.

  1. Wielkość

Duże reflektory to więcej światła. To prawda, ale projektowanie samochodu to rodzaj kompromisu między inżynierami, stylistami i księgowymi. Stąd duże reflektory raczej już nie wrócą. Na szczęście dzięki kilku „sztuczkom” mniejsze reflektory są w stanie być równie skuteczne.

  1. Jakość

Żarówka jest tak samo ważna jak reflektor. Czy ktoś zaryzykowałby twierdzenie, że można stworzyć dobry samochód łącząc kiepski silnik i wspaniałe nadwozie lub odwrotnie?

  1. Napięcie

Nawet najbardziej zaawansowana technologia oświetleniowa nie pomoże, gdy napięcie robocze jest nieprawidłowe. Dotyczy to w szczególności żarówek halogenowych i innych tradycyjnych źródeł światła. Reflektory ksenonowe i oparte na LED wykorzystują specjalne układy stabilizujące napięcie.

  1. Regulacja świateł

Jedynie idealnie ustawione reflektory oświetlają drogę optymalnie, a czasami przestawienie śruby nastawczej nawet o ćwierć obrotu może wywołać ogromną różnicę. Samodzielna regulacja jest niemożliwa – chyba, że mechanik-amator dysponuje odpowiednim urządzeniem

Car going fast in the night, rays of light from the headlights

  1. Strumień świetlny

Strumień świetlny w lumenach jest ważny, ale dużo istotniejsze jest to, by reflektory oświetlały drogę w punktach istotnych dla bezpieczeństwa, czyli 50 m przed samochodem oraz 50 i 75 m po prawej stronie, na skraju drogi.

  1. Wymiana żarówek

Pod koniec okresu eksploatacji żarówek reflektory świecą słabiej o ok. 30 proc., a w przypadku ksenonów – nawet o 50 proc. Najlepiej je wymieniać parami.

  1. Światła do jazdy dziennej

Statystyki wypadków w krajach skandynawskich potwierdzają, że jazda ze stale włączonymi światłami poprawia bezpieczeństwo na drodze. I nie ma przy tym znaczenia, czy są to światła do jazdy dziennej czy mijania. Dowiedz się więcej o używaniu świateł do jazdy dziennej.

Kommentieren Sie diesen Artikel

*Pflichtfelder