Tylne światła przeciwmgłowe są bohaterem wielu pytań kierowców. Czy przepisy regulują liczbę tylnych świateł przeciwmgłowych? Nie, regulują za to warunki, w których powinno się ich używać. Można je włączyć, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m. Jak widać po polskich drogach wielu kierowców używa ich zdecydowanie za często, zapomina je wyłączyć lub… nie ma pojęcia, ile to 50 m.

Car in fog

Dwa światła przeciwmgłowe są często krytykowane za zbyt duże podobieństwo do świateł stopu. Fakt, są podobne. Ale przecież włącza się je raz, a światła stopu są używane znacznie częściej. Dodatkowo zdecydowana większość aut ma dodatkowe, trzecie światło stopu, które wytrąca argumenty przeciwnikom dwóch świateł przeciwmgłowych.

ile-pmgl-846-a

Co ciekawe, w USA tylne światła przeciwmgłowe w ogóle nie są obowiązkowe. Na szczęście dla właścicieli samochodów z importu używanie zarówno jednego, jak i dwóch świateł przeciwmgłowych jest tam dopuszczone. Jednak w większości przypadków samochody sprowadzone z USA trzeba doposażyć w takie światła – inaczej nie przejdą one badania technicznego.

Kommentieren Sie diesen Artikel

*Pflichtfelder