Nie wiem, czy też macie takie obserwacje, ale według mnie zimą częściej niż o innej porze roku zdarza się, że światła w starszych samochodach nie działają jak należy. Dotyczy to przede wszystkim kierunkowskazów, ale nie tylko. To często efekt braku dbałości o kondycję auta latem i jesienią w myśl zasady „jakoś to będzie”. Zdarza się, że kierunkowskazy migają zbyt szybko, zbyt wolno lub… wcale. Najczęściej usterka jest bardzo łatwa do usunięcia.

Każdy kierowca zna charakterystyczny dźwięk kierunkowskazów. W starszych samochodach wydaje go przekaźnik, w nowszych jest specjalny moduł. Pracuje on bezgłośnie, ale ze względu na fakt, że kierowcy są przyzwyczajeni do „tykania” także w nowych autach kierunkowskazy słychać. Jeśli kontrolka kierunkowskazów miga zbyt szybko lub zmienia się częstotliwość „tykania” oznacza to najczęściej przepaloną żarówkę. Można ją łatwo zlokalizować włączając światła awaryjne. Jeśli wymiana nie pomaga może to oznaczać, że gniazdo żarówki jest skorodowane. Najczęściej dzieje się tak w tylnych lampach, do których zaglądamy rzadko. Powinno pomóc oczyszczenie gniazda, a jeśli korozja jest zaawansowana – konieczna będzie wymiana. Jeśli to zlekceważymy może dojść do zwarcia i – w najlepszym razie – przepalenia się bezpiecznika.

Ist blinken uncool geworden?

A co jest powodem zmiany częstotliwości „tykania” kierunkowskazów podczas hamowania? Najczęściej problem z masą jednej lub obu tylnych lamp. Z reguły wygląda to tak, że kierunkowskaz w czasie jazdy działa normalnie, ale naciśnięcie pedału hamulca powoduje przygasanie wszystkich świateł w lampie, czasem migają wszystkie. Trzeba wówczas sprawdzić połączenie lampy z masą samochodu, najczęściej jest to czarny lub brązowy przewód. Czasem jedynym wyjściem jest wymiana oprawki. Przy okazji warto zmienić wszystkie żarówki – to zapewni spokój na długi czas. Aha, w razie problemów najrozsądniej pojechać do warsztatu, w którym elektryk bez problemu zdiagnozuje i usunie problem. Szerokiej drogi bez świetlnych niespodzianek!

 

Kommentieren Sie diesen Artikel

*Pflichtfelder