Kolory podświetlenia deski rozdzielczej, początkowo białe (czy raczej żółtawe) mocno się zmieniały. Po raz pierwszy inne barwy pojawiły się w latach 70. Ford zdecydował się na zielony, Citroen – mieszankę zielonego i innych kolorów, Volkswagen i Vauxhall zostały przy białym. Później Audi wybrało czerwony, podobnie jak BMW. A Volkswagen zaskoczył wszystkich, stawiając na niebieski. Później te nieco szalone barwy ustąpiły miejsca stonowanym, ale dziś znów widać tę odrobinę szaleństwa u różnych producentów.

Zielony
Niemal wszystko w naturze jest zielone. Ten kolor oznacza nadzieję i bezpieczeństwo, ma działanie uspokajające. To dlatego swego czasu na zielono malowano niemal wszystkie szkoły. Niestety, system nie do końca się sprawdził. Co ciekawe, dziś zielony, jeśli chodzi o podświetlenie wskaźników w samochodzie jest w zdecydowanym odwrocie. Ale to nie znaczy, że nie wróci.

Czerwony
Chyba każdy posiadacz Audi czy BMW mógł poczuć się niczym, hm, dzikie zwierzę? Czerwony to kolor miłości, pasji i ognia. Czerwony daje energię, więc nic dziwnego, że część producentów samochodów wciąż na niego stawia. Tablica przyrządów w czerwieni wygląda bardziej sportowo. Szkoda, że czasem kierowcy aut z czerwonym podświetleniem stają się zbyt agresywni. Na drodze może to być niebezpieczne.

Niebieski
To kolor, który „wymyślił” Volkswagen. Szalony, ale także dający kojący efekt i relaksujący. Pod warunkiem, że podczas jazdy ciemną nocą podświetlenie wskaźników nie jest ustawione na pełną jasność. Wtedy nie tylko nie zadziała kojąco, ale zwyczajnie zmęczy wzrok. A ten nocą ma i tak co robić.

Biały
Jest ponadczasowy, czysty i jasny. Dlatego tak wielu producentów aut decyduje się właśnie na jasne podświetlenie wskaźników. Łatwo można go łączyć z innymi barwami, np. tymi używanymi do kontrolek czy podświetlenia przycisków. A przy tym wcale nie wygląda, jakbyśmy się cofnęli w czasie. Biały jest zimny, w końcu taki właśnie kolor mają np. płatki śniegu.

A Wy, jaki kolor podświetlenia deski rozdzielczej polecacie?

Kommentieren Sie diesen Artikel

*Pflichtfelder