Dni są coraz krótsze, więc oświetlenie pojazdów zyskuje na znaczeniu. Mam nadzieję, że każdy z kierowców regularnie sprawdza, czy wszystkie światła działają, jak należy. Jednak to nie wystarczy. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale z mojego doświadczenia wynika, że żarówki „lubią” przepalać się nocą, na kompletnym odludziu. Wymiana żarówki w takich okolicznościach jest bardzo utrudniona.  Warto wozić ze sobą w schowku zapasowe żarówki, przede wszystkim te reflektorowe, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Jednak to wciąż za mało – co nam po żarówkach, jeśli nie będziemy mieć np. latarki. Idealnie sprawdzi się tzw. czołówka, np. OSRAM LEDinspect Headlamp 300. Ale nawet z dobrą latarką zadanie wcale nie jest łatwe. Dlatego lepiej przećwiczyć tę operację za dnia, by za kolejnym razem poszło gładko. Zresztą, są samochody i to całkiem sporo, w których samodzielna wymiana żarówki jest bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Całkiem niegłupim wyjściem będzie zamontowanie w nich żarówek o wydłużonej trwałości, np. OSRAM Ultra Life.

A co, jeśli nie mamy zapasowych żarówek i przydarzy się nam awaria oświetlenia? Jeśli stanie się to w dzień nie ma większego problemu – możemy dojechać np. na najbliższą stację benzynową i kupić żarówkę. Gorzej, gdy nie wiemy jaki typ żarówek jest w naszym aucie. Wtedy z pomocą przychodzi aplikacja firmy OSRAM – Vehicle Light. Jest ona dostępna zarówno w App Store, jak i Google Play. Dowiemy się z niej nie tylko, jakie żarówki są stosowane w naszym samochodzie w reflektorach, lecz także poznamy wszystkie pozostałe – pomocnicze, a nawet te służące do oświetlenia kabiny, schowka czy bagażnika.

A jeśli awaria zdarzy się nocą? Jeśli mamy żarówkę na zapas i latarkę możemy spróbować wymienić przepaloną. Oczywiście najpierw, zanim zabierzemy się za wymianę, trzeba stanąć w bezpiecznym miejscu. Jeśli nie mamy żarówki najrozsądniej jest pojechać na najbliższą stację benzynową, włączając np. przednie światła przeciwmgłowe. Wiem, to niezgodne z przepisami, ale na pewno bezpieczniejsze niż jazda z jednym „okiem”.

Kommentieren Sie diesen Artikel

*Pflichtfelder