Kolor samochodu ma duże znaczenie przy wybieraniu nowego auta. Może on wyrażać emocje, zwracać uwagę lub przeciwnie – wtapiać się w otoczenie. Gdy wybierasz kolor podświadomie faworyzujesz te, w których będziesz się dobrze czuć. O ile oczywiście nie mówimy o samochodzie dostawczym, który ma zupełnie inne przeznaczenie. Jeśli chcesz być ponadczasowy/a, myślisz o tym, by łatwo sprzedać samochód w przyszłości, mamy dla ciebie trochę „kolorowych” rad.

Nie będą to oczywiście żadne wywody poparte nauką, nie będą też pasować do wszystkich, ale może uda ci się rozpoznać siebie lub któregoś z twoich znajomych w tych opisach. Dziś porozmawiamy o białym.

Jak może pamiętacie z fizyki, białe światło powstaje ze zmieszania wszystkich kolorów, więc nie jest tak naprawdę barwą. Jest prosty i neutralny, świetnie nadaje się do umieszczenia na nim reklam. Jest także świetnie widoczny w każdą pogodę, z wyjątkiem śnieżycy. Gdy cofniemy się w czasie bez trudu znajdziemy biały jako synonim niewinności, wiary i czystości. Jeśli to brzmi zbyt górnolotnie, możesz spojrzeć na trendy w modzie. Telefony, komputery i telewizory coraz częściej są białe, podobny trend widać także w motoryzacji. Kupujący kojarzą biały z technicznym zaawansowaniem i odpowiedzialnością za środowisko. Zauważyliście, że białe są najczęściej małe, ekonomiczne samochody, zwłaszcza elektryczne? Może to ma być kontrast dla olbrzymich SUV-ów czy limuzyn? Nie, biały to coś o wiele szerszego.

Białe są na przykład fartuchy lekarzy. Biały jest czysty, a czystość jest łatwa do kontrolowania. Czyżby kierowcy białych aut byli maniakami kontroli? Badania wykazują, że właściciele białych aut myją je częściej niż inni. Są wrażliwi, pełni rezerwy, interesują się przepisami ruchu drogowego o wiele bardziej niż inni. Brzmi jak opis ciebie? Nie? Może twoje auto nie jest idealnie białe?

Eskimosi znają ponad 200 słów, którymi określają różne odcienie białego. My, Europejczycy, nie jesteśmy aż tak kreatywni, pewnie znalazłoby się kilka określeń dla różnych odmian białego. Nieco więcej kreatywności mają producenci aut, choć czasem popadają w niepotrzebną przesadę. Projektanci samochodów lubią biały. Zdaniem Chrisa Bangle z BMW ten kolor podkreśla linie, choć „wymaga dużo światła”. Walter de Silva z Volkswagena uważa, że biały pasuje tylko do dobrze zaprojektowanych aut. Świetnie kontrastuje z błękitem nieba czy zielenią trawy. A ty? Może patrzysz na swoje białe auto zupełnie inaczej?

Kommentieren Sie diesen Artikel

*Pflichtfelder