Kolor samochodu może przyciągać uwagę, wzbudzać emocje lub… pomagać wtapiać się w tło. Tego ostatniego z pewnością nie można powiedzieć o pomarańczowym. Mieliście już okazję poczytać o naszych przemyśleniach na temat kilku kolorów. Oczywiście, nie jest to nic naukowego, z pewnością nie pasują także do każdego właściciela niebieskiego czy białego auta, ale może zauważycie podobieństwo do któregoś z waszych znajomych?

Pomarańczowy ostatnio wraca do łask i to błyskawicznie. Oczywiście nie jest to i nigdy nie będzie tak popularny kolor jak srebrny i czarny (coś o wtapianiu się w tło było wyżej), ale z pewnością coraz więcej producentów do niego wraca.

W latach 70., gdy ludzie chcieli za wszelką cenę wymazać z pamięci ponure obrazki z powojennych lat, pomarańczowy był całkiem „normalnym” kolorem dla samochodów. Ba, nawet w Polsce mieliśmy dość długą fazę, gdy ten kolor rządził na ulicach, przede wszystkim za sprawą Fiatów 126p, ale także 125p czy Polonezów. Inna sprawa, że wtedy, gdy już produkowano pomarańczowe Maluchy, to zjeżdżały one z taśmy bardzo długo. Podobnie było z żółtym i zielonym. Wszystkie te barwy idealnie pasowały do dzieci-kwiatów. W latach 80. zaczęły królować zgaszone kolory, przede wszystkim ciemne. I właściwie są najpopularniejsze także dziś.

Na szczęście część producentów przywróciła pomarańczowy do łask, zwłaszcza w małych samochodach. Na przykład nowe modele Volkswagena: Polo i T-Cross są oferowane w takim kolorze. I, jak widać na drogach, pomarańczowy jest chętnie wybierany.

Ucieczka od codzienności?

Pomarańczowy jest ciepłym kolorem, żywiołowym, poprawiającym nastrój i pokazującym wewnętrzne ciepło właściciela pomarańczowego auta. Pozwala uciec od szarzyzny dnia codziennego i działa relaksująco. Pomarańczowy to także czytelny sygnał, że właściciel chce wyróżniać się z mnóstwa wyglądających podobnie samochodów. Jest pozytywny i pozwala cieszyć się chwilą. Dzieci uwielbiają pomarańczowy kolor, a dorośli mogą dzięki niemu czuć się młodziej.

Wszyscy są zadowoleni

Nawet patrząc na pomarańczowy z medycznego punktu widzenia niesie on same pozytywy. Podnosi na duchu, pobudza, sprawia, że chce nam się szukać przyjemnych doznań. W terapii kolorami pomarańczowy oznacza zaufanie i radość życia. Na przykład w Azji pomarańczowy oznacza najwyższy poziom oświecenia człowieka. A jeśli ten kolor ma tyle zalet, dlaczego nie jeździsz pomarańczowym autem?

Pomarańczowy to symbol aktywności i sił witalnych, nic dziwnego, że klienci Lamborghini najczęściej sięgają po właśnie ten kolor. Owszem, zwraca on uwagę, ale także poprawia bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas kiepskiej pogody. Jeśli zalety pomarańczowego są ważniejsze od tego, że będziesz rzucać się w oczy – to jest idealny kolor dla Ciebie. Przy okazji – pomarańczowy to także „firmowy” kolor OSRAM.

Kommentieren Sie diesen Artikel

*Pflichtfelder