Retrofity stały się w ciągu ostatnich lat bardzo popularnym trendem z racji ich wyjątkowej wydajności. Jeśli jednak chcesz zmienić swoje tradycyjne źródła światła na ich LEDowe odpowiedniki, musisz pamiętać o ograniczonych możliwościach wykorzystywania retrofitów na zewnątrz pojazdu.

Niestety, w większości sytuacji retrofity nie są odpowiednie do modyfikacji żarówek żarowych z powodu trzonków, które odpowiadają konwencjonalnym żarówkom. Co więcej – retrofity nie należą do standardowych rozwiązań oświetlenia samochodowego i dlatego też mimo dopasowanego trzonka, wartości światła i jego rozsył może odbiegać od normy. Kolejną przeszkodą są wysokie koszty, które trzeba ponieść chcąc uzyskać legalne rozwiązania dla tylnych świateł z homologacją.

Retrofity nie są dopuszczone do użytku na drogach publicznych w zastosowaniach zewnętrznych pojazdów. Więcej na ten temat możesz przeczytać w osobnym artykule: tutaj.

Czy to oznacza, że retrofity LED mogą być wykorzystywane tylko do użytku wewnętrznego, do oświetlenia bagażnika albo przestrzeni ładunkowej?

Nie. Istnieje parę zastosowań zewnętrznych, które nie narażą nas na kary finansowe. Bardziej precyzyjnie – jest to oświetlenie, które daje bardzo mało światła, dzięki czemu nie jest konieczne ich homologowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że może ono działać jedynie podczas postoju.

Co nam pozostaje?

Retrofity w użytku zewnętrznym

Oto kilka przykładów legalnego wykorzystania retrofitów na zewnątrz pojazdu:

  1. Oświetlenie lusterek oraz dolnej krawędzi drzwi, które zapobiega wejściu w kałuże lub na inne niebezpieczne powierzchnie przy wysiadaniu z samochodu po ciemku.
  2. Czerwone lampki ostrzegawcze informujące o otwartych drzwiach.
  3. Oświetlenie klamki. Nawet jeśli jest bardzo słabe, nie może działać w trakcie jazdy. Większość pojazdów ma wbudowane oświetlenie LED od samego początku, więc nie ma tu zapotrzebowania na doposażenie w retrofity.

Jak widać, wykorzystanie retrofitów na zewnątrz pojazdu jest mocno ograniczone z powodu braku odpowiednich regulacji. Pamiętajmy jednak, że możliwości zastosowania ich wewnątrz są niemal nieograniczone.

Chcesz dowiedzieć się więcej o retrofitach OSRAM i ich możliwym wykorzystaniu? Zajrzyj do naszego artykułu: Żarówka do lamusa?

Kommentieren Sie diesen Artikel

*Pflichtfelder